Černoch Skinheadom? To je nejaký vtip, nie?

Autor: Peter Tapfer | 24.1.2012 o 17:39 | (upravené 24.1.2012 o 18:20) Karma článku: 7,71 | Prečítané:  2247x

 V minulosti bolo už napísaných množstvo článkov o hnutí, alebo lepšie povedané subculture skinheads.  Najmä v médiách je písaných množstvo poloprávd, ak nie úplných klamstiev. Práve preto som sa rozhodol napísať tento článok o ozrejmení kultu, ktorý zmenil životy hlavne mladých ľudí po celom svete.  Takže v prvom rade by nebolo na škodu pripomenúť si krátku históriu vzniku skinheadov, ktorú strašne rada prehliada ultrapravicová scéna .

Prvá vlna Skinheadov

 Skinheadi nevznikli zo žiadnej frakcie Ku-Klux- Klanu v Amerike, ako som už tiež niekde čítal.  Ak chceme pochopiť vznik tohto hnutia musíme sa v histórii vrátiť do Londýna 50 rokov. V jeho uliciach bolo už v tej dobe k videniu viacero kultov a štýlov mladých ľudí. Jedna z prvých subcultur v tejto dobe boli Teddy boys, ktorí boli oddaní rock´n ´rollu a chovali sa dosť oddelene od spoločenského konvenčného života. Ich nasledovníci, ktorí vznikli začiatkom 60 rokov boli MODS, ktorí by sa dali charakterizovať v pravom slova zmysle, ako predchodcovia  „Holých hláv“.  MODS bola biela mládež, ktorá počúvala modernú hudbu , ako SOUL, Rhythm a Blues alebo SKA. Mali už kratšie vlasy,  nemali sa moc radi s rockermi a veľmi dobre sa obliekali podľa najnovšej módy. Veľkým charakteristickými črtami bolo vozenie sa na skútroch, kde obľubovali hlavne Talianske značky – Vespa a Lambretta. K rozdeleniu MODS dochádza s príchodom hnutia Hippies, kde časť odchádza k ním a koncom 60 rokov zvyšok utvára tzv. HARD MODS. Títo už vyzerali drsnejšie a ich pekní vzhľad sa zmenil do štýlu pracujúcej triedy. Kockované košele Ben Sherman, Levisky a ťažké pracovné topánky, ako Dr. Martens boli pre nich veľmi charakteristické. V uliciach a kluboch sa často stretávali s Jamajskými prisťahovalcami, ktorých mládežnícke hnutie sa zas nazývalo RUDE BOYS. Nosili uhladené obleky, vyleštené čierne topánky a dlhé kabáty. Boli  tiež na krátko ostrihaný a mali radi SKA a Reggae. Hard Mods si rýchlo uvedomili , že majú toho s Rude Boys veľa spoločného a z tohto spojenia vznikli na konci 60 rokov SKINHEADS. Takže to neboli , len belosi, ale aj černosi, ktorí sa takto nazývali. Nemali nič spoločné s rasizmom, alebo nejakou politickou frakciou. Boli to v podstate patrioti ,ale najviac  boli hrdí na svoj robotnícky pôvod. Stále nosili ťažké pracovné topánky, levisky,  košele Ben Sherman, alebo polokošele Fred Perry. Boli na krátko ostrihaní, podľa čoho dostali aj názov a počúvali zo začiatku prevažne černošskú Reggae a SKA muziku. Snažili sa byť presným opakom hipisákov, čo vyzeralo v praxi asi tak , že radi vyhľadávali násilie a konflikty. Ich obľúbenou zábavou bolo chodenie na futbal, mlátenie hipíkov, homosexuálov a Pakistancov. Časom si jednotlivé gangy rozdelili mestské časti a dochádzalo k potýčkam aj medzi sebou. Na začiatku 70 rokov prvá vlna skinheadov upadáva a v rokoch 1972-76 ich skoro vôbec nevidieť. Boli tu ďalšie hnutia, ktoré by sa dali charakterizovať ku skinheadom, ako SUEDEHEADS s dlhšími vlasmi alebo tiež BOOTBOYS, ktorých poznáme z filmu Mechanický pomaranč.

Návrat Skinheadov

Nová vlna prichádza so vznikom niečoho nevídaného, čo Anglicko dovtedy ešte nezažilo, bolo to hnutie PUNK, ktoré vzniká okolo roku 1976.   Skinheadi sa vracajú na scénu, kde sa jedna časť pripája k Punku a tá druhá sa vracia k tradičnému výzoru k znovuzrodeným MODS.V tomto chaose vzniká nová hudba ulice Oi!, spojením Punkovej a Skinheadskej subcultury. Napriek tomu veľká časť Oi! štýlu sa začala prikláňať k pravicovým myšlienkam. Mala to na svedomí hlavne nezamestnanosť, ktorá zužovala Veľkú Britániu a prisudzovali ju hlavne k prisťahovalcom.  Toto využíva koncom 70 rokov extrémna pravicová strana „Národný front“, ktorá doslova naverbuje pod svoje krídla túto časť skinheadov.  Nemalú zásluhu má na tom aj Ian Stuart Donaldson, líder zo začiatku punkovej, neskôr White Power kapely Skrewdriver. Hnutie sa začína spojovať s národné socialistickou politikou.  Prichádzajú násilné útoky na prisťahovalcov a ľudí inej farby pleti a rasy. Noviny sa toho chytajú a doslova sa predbiehajú v titulkoch o rasistickom hnutí. Čo dodalo kultu ešte väčšiu popularitu  k tomu, aby sa slovo Skinheads rozšírilo pod týmto názvom do sveta, ako rasistické a nacistické. Pomocou médii sa spropagujú nazi- skins do Severnej Ameriky, Austrálie a zvyšku Európy. Pre tradičné krídlo, ktoré sa vracalo ku koreňom kultu a zvyšnú časť Oi ! skinheadov, ktorí hrali prevažne s punk- rockermi zostali len oči pre plač.

Časom sa vytvorí ešte viacero frakcii, ktoré sú odhodlané navrátiť dobré meno hnutia. Sú to napr. SHARP (Skinheads Against racial Prejudice - Skinheadi proti rasovým predsudkom), ktorí vznikli v roku 1986 v New Yorku. V dnešnej dobe sa ale viac snažia propagovať antifašistické myšlienky, ako samotný skinheadský kult. Ďalej sú tu ešte napr. Redskins, alebo  RASH ( Red and Anarchist SkinHeads), čo je zas ľavicový extrémistický protipól ku  WP skinheads.

 Stále tu, ale zostal veľký počet nepolitických skinheadov, ktorí sa neprikláňajú na žiadnu politickú stranu. Sú to koľkokrát vlastenci, či patrioti, ale určite nie neonacisti. Pivo, futbal, muzika alebo aj samotné násilie, keď sa musí účelne použiť, určíte patrí k tomu.

Záver:

 Tento článok som , ale napísal hlavne kvôli tomu, že by už niektoré média mohli používať vo svojich vyhláseniach miesto slova „Skinhead“ , napríklad  označenia „Neonacista" alebo„Pravicový extrémista“. Osobne sa pohybujem v tejto subculture už okolo niekoľko rokov a niekedy mi prídu tieto mediálne vyhlásenia dosť zavádzajúce. Pre políciu, alebo štátnu justíciu je najlepšie z každého zo skinheadov  urobiť neonacistu a podľa toho s ním aj jednať. Sám som sa stretol s niekoľkými čiernymi skinheadmi a nemal som z nich pocit, že by chceli propagovať bielu silu J. V podstate neonacisti sa snažia využiť tieto subcultury k propagácii svojho politického  presvedčenia, nevykrádajú len skinheadsky kult , ale napr. aj punk, hard core , hip hop atď. Budem rád, ak média prestanú robiť reklamu tejto ultra - pravicovej odnoži, pre ktorú sú práve články v novinách, ako voda na mlyn.     

Zdroje : ...z rôznych Skinhead fanzinov...

členovia skinhead kapely Templars / New York/

189843_154943744562120_100001394852287_307069_5621274_n.jpg

kapela Templars / New York/

40282_105223759535462_100001435154473_42089_5621830_n.jpg

Skinheads z Paríža

48037_433891989197_63601124197_4863526_2667078_n.jpg

skinhead kapela Misandao / Čína/

Misandao-2.jpg

skinhead kapela Roots and Boots / Malajzia/

gf.jpg

kapela Templars /koncert v Prahe/

P1010135.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?